Auto līzings Latvijā

Brīdis, kad iegūtas autovadītāja tiesības visi piedzīvojam lielu prieku, jo beidzot varam likumīgi kabrioklubs lizingssēsties pie auto stūres. Ņemot vērā Latvijas klimatiskos apstākļus, pirmais auto šķiet nevienam nav kabriolets, bet drīzāk kāds VW Golf, Opel vai Mazda vecāks modelītis. Protams, auto iegāde nav lēts prieks un vēl dārgāka ir tā uzturēšana, tādēļ nav nekāds brīnums, ka nopirkt jaunu vai mazlietotu auto var vien retais.

Ja pašam pietrūkst nauda, taču ir regulāri ienākumi, auto kredīts jeb auto līzings var palīdzēt tikt pie sava kārotā daudz ātrāk. Svarīgi – pirms aizņemies obligāti rūpīgi izvērtē savas vajadzības un finansiālās iespējas. Auto līzings ir priekšrocība, ko jāizmanto ļoti prātīgi. Aizņemies atbildīgi.

Kas vajadzīgs, lai iegūtu auto līzingu ?

Šobrīd auto līzings ir pieejams jebkuram Latvijas iedzīvotājam, kas ir sasniedzis 18 gadu (daļa prasa 21 gadu) un saņem regulārus ienākumus. Uzreiz jāņem vērā, ka līzings automašīnas iegādei parasti tiek atteikts tiem cilvēkiem, kas ir iekļauti parādnieku reģistros (negatīva kredītvēsture). Kārtojot formalitātes būs vajadzīga pase un jāzina sava bankas konta rekvizīti.

Pieņemot, ka esi atradis savu sapņu auto (vislabāk kabrioletu) un ir pieņemts lēmums to pirkt, atliek pāriet pie praktiskās daļas:

  • jāveic izpēte un jāatrod izdevīgākais līzinga piedāvājums;
   Pievērs uzmanību līzinga izmaksām, t.sk. komisijas maksai par līzinga noformēšanu, procentu likmēm, ikmēneša maksājuma apmēram un soda sankcijām par saistību nepildīšanu.
  • jāaizpilda pieteikuma anketa un jāgaida atbilde no aizdevēja;
  • jānoformē līzings un CSDD jāiereģistrē sevi kā auto lietotāju.
  • sēdies un brauc !

Ņem vērā – jebkura līzinga nosacījumi paredz, ka automašīna tiek reģistrēta uz līzinga devēja vārdu, bet Tu tiec reģistrēts kā auto lietotājs. Tajā pašā laikā tiek paredzēti ierobežojumi, kas nelauj automašīnu pārdot, iznomāt bez līzinga devēja piekrišanas. Papildus tam Tev ir jāziņo, ja auto gadās kādi nopietnāki bojājumi un ir vajadzīgs remonts.

Auto iegādājoties no juridiskas personas (auto dīleris), automašīnas pārreģistrāciju parasti veic un apmaksā pats pārdevējs, taču tas nav nekur stingri noteikts. Bieži vien, ja auto vērtība nepārsniedz 3000 Ls, auto dīleri var likt pārreģistrāciju veikt pašam auto īpašniekam. Valsts nodeva par auto pārreģistrāciju un nodrošinājuma pilnvaras apstiprinašanu ir 21 Ls un ir jāmaksā Ceļu satiksmes drošības direkcijā.

Kas notiek, ja kavē vai nevari turpināt auto līzinga maksājumus ?

Saskaņā ar standarta līgumiem, līzinga ņēmējam ir jāinformē aizdevējs par problēmām, kas rodas ar līzinga saistību pildīšanu. Abas puses ir tiesīgas ierosināt līguma termiņa pārskatīšanu, taču aizdevējam nav pienākums piekrist līguma pagarinājumam. Šis aspekts ir izšķiroši svarīgs, jo teorētiski pastāv iespēja, ka rodoties problēmām ar auto līzinga saistību izpildi, uzņēmums var atsavināt automašīnu. Praksē tas notiek ļoti reti un vispirms kreditors cenšas panākt abām pusēm pieņemamu risinājumu, taču nevajadzētu cerēt uz brīnumiem. Ja neesi pārliecināts, ka spēsi segt līzinga saistības, iespējams, vēl nav pienācis laiks, lai pirktu auto līzingā.